Wczasy pod gruszą – ile dni, warunki, kiedy są wypłacane?

Za nami dopiero kilka tygodni wiosny, a wielu z nas już marzy o wakacjach. Gdzie pojechać i za co? W tym artykule skupimy się na tej drugiej kwestii i odpowiemy sobie na najważniejsze pytania związane z Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych. Wczasy pod gruszą i najważniejsze informacje na ich temat. Zachęcamy do lektury!

Wczasy pod gruszą: co to?

Zgodnie z definicją, jaką możemy znaleźć w Wikipedii, wczasy pod gruszą są finansowane samodzielnie przez pracownika, a następnie refundowane w całości lub w części przez pracodawcę z Funduszu Świadczeń Socjalnych. Co do zasady, wypoczynek ten powinien być zorganizowany samodzielnie, np. na działce, u rodziny na wsi czy też w gospodarstwie agroturystycznym.

Taka forma benefitu zyskała szczególną popularność w czasach PRL-u. Dziś nie każda firma przyznaje dodatkowe pieniądze na wypoczynek pracowników. Warunkiem jest na pewno to, aby działał w niej Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Taki Fundusz tworzą firmy zatrudniające co najmniej 50 pracowników. ZFŚS tworzony jest na wniosek zakładowej organizacji związkowej.

Wczasy pod gruszą: ile dni?

Aby odpowiedzieć na pytanie, ile dni obejmuje omawiane przez nas świadczenie urlopowe, niektórzy powołują się na art. 3 Ustawy dotyczącej zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Informuje nas ona, że „świadczenie […] wypłaca pracodawca raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych”.

Może być to trochę mylące. Niektórzy sądzą bowiem, że nie mogą liczyć na wypłatę świadczenia urlopowego, jeśli ich urlop jest krótszy niż 10 dni roboczych (14 dni kalendarzowych). Jednak świadczenie urlopowe, a wczasy pod gruszą to coś zupełnie innego.

Dofinansowania wypoczynku, które nas w tym momencie interesuje, można wziąć na dowolną liczbę dni. Ewentualne limity są ustalane przez zakładowy funduszu świadczeń socjalnych, a nie narzucane przez ustawę. Pieniądze na wczasy pod gruszą możemy wziąć w dowolnym miesiącu roku i spędzić nawet na kanapie w domu.

Przeczytaj też: Zalety inteligencji emocjonalnej | Jak reagować na hejt w pracy?

Wczasy pod gruszą: kwota

Zajmijmy się teraz samą kwotą świadczenia. Na ile możemy liczyć?

Niestety, nie możemy tu umieścić jednoznacznej odpowiedzi. Pozwolimy sobie jednak w przybliżeniu podać przykładowe stawki, jakie może wypłacać pracodawca:

  • pracownikowi zatrudnionemu w normalnych warunkach pracy na pełny etat: 1662,97 zł, na 3/4 etatu: 1247,23 zł, na 1/3 etatu: 831,49 zł;
  • pracownikowi zatrudnionemu w szczególnie uciążliwych warunkach pracy na pełny etat: 2217,29 zł,
  • pracownikowi młodocianemu w pierwszym roku nauki: 221,73 zł, w drugim roku nauki: 266,07, w trzecim roku nauki: 310,42 zł.

Na wysokość świadczenia urlopowego wpływa kilka czynników, takich jak:

  • kryterium dochodowe pracowników i ich rodziny,
  • analiza sytuacji materialnej pracownika.

Co ważne, wczasy pod gruszą do kwoty 2000 złotych są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Od tej kwoty nie są także pobierane składki ZUS.

Wczasy pod gruszą: warunki

Jakie warunki należy spełnić, aby starać się o przyznanie dofinansowania? Zgodnie z ustawą, ze środków ZFŚS mogą korzystać pracownicy zatrudnieni przez dany zakład, członkowie ich rodzin, byli pracownicy, aktualnie przebywający na emeryturze lub rencie oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał takie prawo za pomocą zapisów w regulaminie ZFŚS. Osoby te muszą być jednak zatrudnione na podstawie umowy o pracę.

Warto podkreślić, że niE ma tu znaczenia staż pracy, kwalifikacje, długość umowy czy zajmowane stanowisko. Na świadczenie urlopowe największy wpływ mają badania sytuacji życiowej danego pracownika.

Wczasy pod gruszą: kiedy wypłacane?

Choć wczasy pod gruszą mogą być wypłacane po powrocie z urlopu wypoczynkowego, coraz częściej spotykamy się z wypłatą dofinansowania jeszcze przed wyjazdem na wakacje. Dzięki temu pracownicy mają możliwość w pełni skorzystać ze świadczenia, np. opłacając hotel i nie obciążając przy tym domowego budżetu.

Jednak dokładny termin wypłaty razem z innymi istotnymi informacjami znajduje się w regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w naszym zakładzie pracy.

Następny artykuł

Jakich języków warto się uczyć?

czw. mar 23 , 2023
Znajomość języków obcych może nam się przydać w wielu sytuacjach, ale szczególnie pomocna jest w rozwijaniu kariery zawodowej. Jakich języków warto się uczyć? Sprawdźmy! Język angielski Na samym czele naszej listy musiał znaleźć się język angielski. Tak naprawdę towarzyszy on nam już od najmłodszych lat, otaczamy się nim też w […]
jakich jezykow warto sie uczyc

Podobne