Właśnie ukończyłeś szkołę średnią? A może jesteś świeżo po studiach? Szukanie pracy bez doświadczenia może więc wydawać Ci się nie lada wyzwaniem. Na szczęście, są sposoby, żeby zapunktować w oczach pracodawcy, nawet w takiej sytuacji. W poniższym artykule podpowiadamy, jak znaleźć zatrudnienie bez doświadczenia i wyjaśniamy, jak napisać CV bez doświadczenia. Zapraszamy do lektury.
CV, które pomoże Ci znaleźć pracę
CV (curriculum vitae), czyli życiorys zawodowy, to podstawowy dokument aplikacyjny, który zawiera informacje na temat naszego doświadczenia zawodowego, kompetencji twardych i miękkich, osiągnięć oraz wykształcenia. Ważne, aby było czytelne, schludne i przejrzyste oraz odpowiednio podkreślało to, co pozwoli Ci zapunktować w oczach pracodawcy. CV możesz napisać samodzielnie albo skorzystać z dostępnych w Internecie wzorów. Najważniejsze jednak, aby zawierało następujące elementy:
- dane osobowe i teleadresowe (imię i nazwisko, adres, numer telefonu, e-mail),
- przebieg wykształcenia (ukończone szkoły, przy czym nie musisz zaczynać od szkoły podstawowej – wystarczy szkoła średnia i np. studia),
- doświadczenie zawodowe (wszystkie miejsca pracy, ale jeśli takich nie masz, w dalszej części artykułu dowiesz się, czym je zastąpić),
- osiągnięcia (nagrody w konkursach, udział w projektach itp.),
- umiejętności (warto je mocno podkreślić, jeśli nie masz doświadczenia, o czym więcej przeczytasz w dalszej części artykułu),
- języki obce (znajomość w mowie i piśmie – nie musi być potwierdzona certyfikatami),
- hobby i zainteresowania (osoba, która ma pasję, jest zawsze cennym pracownikiem),
- zdjęcie (nie jest warunkiem koniecznym, ale profesjonalne CV nie może się bez niego obejść).
Przeczytaj też: Minimalna temperatura w pracy | Jak wpisać zainteresowania w CV?
Co zamiast doświadczenia? Praktyki, staże, wolontariat
Nie każda osoba, która wchodzi na rynek pracy, ma za sobą bogate doświadczenie zawodowe. Jednak wielu ludzi zapomina, że w CV warto, a nawet trzeba, wpisać udział w innych przedsięwzięciach, np.:
- praktyki – absolwenci technikum, szkoły zawodowej lub policealnej oraz studiów zazwyczaj mają za sobą praktyki; odbywają się one w ramach edukacji w danej szkole i są obowiązkowe; to cenna informacja dla potencjalnego pracodawcy, ponieważ będzie widział, że kandydat ma nie tylko wiedzę teoretyczną z danej dziedziny, ale także umie stosować ją w praktyce;
- staż – może być płatny lub nie i zazwyczaj jest pierwszym krokiem w karierze; wiele osób go pomija i nie wpisuje do CV, myśląc, że jest bez znaczenia; nic bardziej mylnego; staż – podobnie jak praktyki – pokazuje, że kandydat posiada wiedzę praktyczną, a co więcej – jest dowodem na to, że danej osobie zależy na wejściu na rynek pracy z odpowiednim przygotowaniem;
- wolontariat – jeśli kiedykolwiek pracowałeś jako wolontariusz, także umieść to w swoim CV; pokaże to Twoje zaangażowanie i aktywność, a także podkreśli Twoje ważne cechy; czasami bezpłatna pomoc przy różnego rodzaju wydarzeniach mówi o kandydacie więcej niż cała lista stanowisk, na których pracował.
Umiejętności oraz kompetencje twarde i miękkie
Jeśli nie masz doświadczenia, podkreśl swoje umiejętności i mocne strony. Dla pracodawcy istotne są informacje o tym, że na przykład szybko się uczysz albo masz zdolności przywódcze. Wymień języki, które znasz. Nie musisz mieć certyfikatów – rozmowa kwalifikacyjna to zweryfikuje. Zaznacz swoje kompetencje twarde i miękkie. Nie do końca wiesz, o co chodzi? Już wyjaśniamy. Kompetencje twarde to umiejętności mierzalne, czyli takie, które łatwo sprawdzić. Chodzi m.in. o:
- prawo jazdy (np. kategorii B),
- wspomniana znajomość języków obcych,
- znajomość pakietu MS Office,
- umiejętność obsługi różnych urządzeń,
- wiedza branżowa.
Z kolei kompetencje miękkie to naturalne predyspozycje kandydata, na przykład:
- odporność na stres,
- umiejętność prowadzenia negocjacji,
- dobra organizacja pracy,
- zdolności interpersonalne,
- umiejętność analitycznego myślenia.
Praca bez umowy też się liczy
Wiele osób uważa, że doświadczenie zawodowe, które można wpisać do CV, to tylko te potwierdzone świadectwami pracy albo zawartymi umowami. Jest to jednak błędne przekonanie, które głównie wynika ze strachu, że przyznanie się do przysłowiowej “pracy na czarno” może nam zaszkodzić. Tymczasem, nie ma się czego obawiać. Potencjalny pracodawca to nie Urząd Skarbowy. Nie będzie dochodził, ile zarabialiśmy i czy się z tego rozliczyliśmy. Poza tym, jeśli nasze miesięczne przychody nie przekroczyły 50% płacy minimalnej, nic nam nie grozi. Dlatego, jeśli w toku edukacji, czy tuż po jej zakończeniu:
- udzielałeś korepetycji,
- pomagałeś na budowie,
- sprzedawałeś swoje rękodzieło,
- opiekowałeś się dzieckiem,
- wyprowadzałeś psy za pieniądze lub zajmowałeś się czymkolwiek innym – zaznacz to w swoim CV.
Przyznanie się do pracy zarobkowej bez umowy nie świadczy o Tobie źle. Wręcz przeciwnie – pokaże potencjalnemu pracodawcy, że zamiast bezczynnie siedzieć i czekać aż “praca sama do Ciebie przyjdzie”, podejmujesz różne kroki, aby ją znaleźć i budujesz w ten sposób swoje doświadczenie.
Świetny artykuł. Naprawdę dobrze napisane. Wielu osobom wydaje się, że posiadają rzetelną wiedzę na ten temat, ale niestety tak nie…
super, mały zus przez chwilę, a potem ponad 2 tys miesięcznie :/ jednoosobowe działalności są po prostu zażynane
Nawet jak doczekają, to będą przymierać głodem... :(