Praca w logistyce: gdzie jej szukać i jakie są oczekiwania?

Dynamiczne zmiany w poszczególnych sektorach gospodarki świata, które nastąpiły niedawno, zmuszają do zmian także w podejściu do pracy logistyka. Ktoś, kto zdobył wykształcenie 10 lat temu, dziś może zderzyć się z zupełnie innymi oczekiwaniami pracodawców względem pracownika. Jak więc przedstawia się praca w logistyce obecnie?

Co robi logistyk w pracy?

Dotychczas pracę logistyka definiowano jako odpowiedzialność za planowanie, nadzorowanie i optymalizowanie procesów produkcji, transportu i magazynowania. Jednak, jak wspomniano na wstępie, ostatnie lata, a szczególnie pandemia wirusa Sars-Cov-2, bardzo zmieniła zakres kompetencji w tej branży. 

W praktyce często okazuje się, że na stanowisku logistyka nie wystarczy koordynować przepływ surowców, towarów i gotowych produktów. Należy również spodziewać się zadań, które zwykle wykonuje zarząd firmy, pracownicy biurowi, obsługa klienta, a zdarza się nawet, że przydają się także umiejętności marketingowca. W większych firmach praca logistyka wiąże się ze ścisłą współpracą ze spedytorem, w mniejszych trzeba przejąć również jego rolę. 

Jak widać, stanowisko to niesie za sobą spore wyzwania, ale też dużą satysfakcję i odpowiednie zarobki. Wróćmy jednak do początków kariery i tego, jak przygotować się na rozmowę z przyszłym pracodawcą. Przyda nam się wiedza opisana poniżej. 

Jakie są wymagania w pracy logistyka?

Zacznijmy od tego, że aby podjąć pracę jako logistyk, musimy potwierdzić swoje wykształcenie w tym kierunku. Nieraz wystarczy dyplom technika logistyka, który otrzymamy w szkole zawodowej lub liceum. Mile widziane zawsze jest też doświadczenie, jakie możemy zdobyć na praktykach bądź stażu w jakiejś firmie. Oczywiście honorowane jest także wyższe wykształcenie w kierunku logistyki lub dziedzin pokrewnych, tj. zarządzanie lub ekonomia. 

Największym atutem będzie jednak to, co robiliśmy do tej pory, znajomość sektora gospodarki, którym zajmuje się przyszły pracodawca i takie umiejętności, jak 

  • samodzielność, 
  • zorganizowanie, 
  • odporność na stres,
  • łatwość negocjacji,
  • znajomość oprogramowania używanego w firmie,
  • dobra komunikacja w grupie,
  • znajomość podstaw prawa celnego oraz procedur i dokumentacji,
  • opanowany w stopniu komunikatywnym co najmniej jeden język obcy.

Przed rozmową kwalifikacyjną dobrze jest więc sobie przemyśleć, jak przedstawić nasze zalety i które cechy naszego charakteru pozwolą wykonywać powierzone nam zadania w sposób skuteczny. 

praca w gdyni w logistyce

Gdzie szukać pracy po logistyce?

Wiedząc już, na czym obecnie polega praca logistyka i znając wymagania większości pracodawców, pora ruszyć na podbój rynku! Dokąd się udać, by zwiększyć swoje szanse?

Jak pokazuje doświadczenie wielu osób, bardzo trafionym wyborem jest Trójmiasto. Można tutaj zarówno nauczyć się zawodu np. na studiach logistycznych WSAiB w Gdyni, jak i łatwo znaleźć zatrudnienie w takich miejscach, jak Deepwater Container Terminal Gdańsk, Panattoni, GLP czy Segro. 

Ze względu na liczne centra logistyczne wciąż rośnie tu zapotrzebowanie na wykwalifikowanych logistyków. Wystarczy sprawdzić aktualne oferty pracy w Gdyni, by się o tym przekonać. Obierając ścieżkę kariery logistyka, mamy niemal pewność, że nie zabraknie nam możliwości zarobku. 

Przeczytaj też: Kontroler lotów: wymagania, zarobki, szkolenie | Jak zrobić prezentację? 6 darmowych narzędzi! | Komunikacja niewierbalna na rozmowie kwalifikacyjnej

Jak wygląda rozwój i pensja?

Na koniec zajmijmy się najlepszą motywacją do podjęcia pracy – odpowiednio wysokimi zarobkami. Zaczynając od najniższego szczebla, młodszy specjalista do spraw logistyki może liczyć na wypłatę wysokości od 4 do 5 tysięcy brutto miesięcznie. Ale już osoba z większym doświadczeniem dostanie na start do 8 tysięcy brutto. Jeżeli natomiast nasza praca będzie wymagać komunikacji w języku obcym lub zatrudnimy się w firmie międzynarodowej, możemy spodziewać się jeszcze wyższej stawki. Co istotne, pracownicy z wyższym wykształceniem kierunkowym zarabiają nawet o 20% więcej niż pozostali. 
Podobnie jak to jest w innych branżach, nasza pensja będzie rosnąć wraz ze wzrostem kwalifikacji i doświadczenia, dlatego też od razu warto się nastawić na rozwój. Stanowiska, które leżą wtedy w naszym zasięgu to m.in. osoba zarządzająca zespołem czy koordynator całości łańcuchów dostaw.

Następny artykuł

Urlop ojcowski a urlop tacierzyński. Jakie są różnice?

czw. wrz 8 , 2022
Nie każdy tata zdaje sobie sprawę z przywilejów, które mu przysługują po narodzinach potomka. Jakie ma możliwości w związku z opieką nad dzieckiem? Przeanalizujmy najważniejsze informacje o często mylonych ze sobą urlopach: tacierzyńskim i ojcowskim.  Kto może skorzystać z urlopu ojcowskiego, a kto z tacierzyńskiego? Ponieważ obowiązki i radości związane […]
urlop tacierzynski a ojcowski roznice

Podobne