Jak zwiększyć produktywność? 5 sposobów!

Niezależnie od tego, czy pracujemy w biurze, czy w domu, musimy walczyć z różnymi rozpraszaczami uwagi, które utrudniają nam szybkie wykonywanie zadań. Co zatem zrobić, by zwiększyć swoją produktywność? Rozważmy kilka uniwersalnych zasad. 

#1 Zorganizuj środowisko pracy

Bez względu na to, czy mamy do dyspozycji jedynie biurko, czy pracujemy w oddzielnym pokoju, czy we własnym salonie, możemy coś zrobić, żeby lepiej się skupić na wykonywanej czynności. Od czego zacząć? Najlepiej od utrzymania porządku w miejscu pracy. Szacuje się, że w uporządkowanym otoczeniu nasza wydajność i skupienie wzrasta 1,5 raza bardziej, niż w przypadku pracy w bałaganie. 

Zwróć więc szczególną uwagę na to, żeby materiały, których używasz (elektroniczne lub papierowe) były pogrupowane w kategorie. Łatwiej będzie je znaleźć, oszczędzając przy tym czas i nerwy. 

Podobnie powinna być oczyszczona i uporządkowana przestrzeń, z której dopiero będziemy korzystać. Postaraj się zostawić na biurko tylko te rzeczy, których masz zamiar użyć w danym momencie. Sztuka produktywności zaczyna się i kończy na jednym zadaniu. Jeśli robisz ich kilka na raz, nie jesteś w stanie odpowiednio się skupić. 

Jeżeli zaś w twoim domu trudno o oddzielenie miejsca niedostępnego dla innych domowników, pomyśl o zorganizowaniu biura gdzieś indziej. Gdzie na przykład? Może być to przytulna kawiarnia, kafejka internetowa lub pokój do wynajęcia, który możesz przerobić na biuro. 

#2 Ustal plan działania

Bez świadomości, co chcesz danego dnia osiągnąć, trudno będzie ci zmierzać w konkretnym kierunku. Jak zatem zwiększyć swoją produktywność uwzględniając tę radę?

Według pewnych danych jedna minuta planowania pozwala zaoszczędzić 10 minut pracy. Żeby uniknąć marnowania czasu, warto skorzystać z kalendarzy i listy zadań do zrobienia. Przy każdym punkcie dobrze jest określić czas jego wykonania. 

Oczywiście, w tej dziedzinie musisz pozostać elastyczny, wchodzą w grę bowiem różne czynniki, których nie jesteś w stanie przewidzieć. Jednak mając jasno sprecyzowane cele na dany dzień, łatwiej jest wybrać te, które ewentualnie można odłożyć w czasie. 

Żeby uprzyjemnić sobie czynność, jaką jest planowanie, możesz skorzystać z polecanych aplikacji mobilnych. Większość z nich ma funkcję przypominania o zbliżających się wydarzeniach, dzięki czemu zyskasz pewność, że żadne z nich nie umknie twojej uwadze. 

Przeczytaj też: Zwolnienie dyscyplinarne: powody i konsekwencje | Jak opanować stres w pracy? 7 skutecznych metod! | Urlop ojcowski a urlop tacierzyński

jak-zwiekszyc-produktywnosc (1)

#3 Zadbaj o swoje ciało

Co ten podpunkt ma wspólnego z produktywnością? Okazuje się, że nasz stan psychofizyczny może mieć największy wpływ na nasze możliwości skupienia i wykonywania zadań! Co radzą specjaliści w tej dziedzinie?

Po pierwsze, zadbaj o dobry sen (minimum 7 godzin). Po drugie, przyjrzyj się swojej diecie. W swoim planie dnia powinieneś uwzględnić odpowiednią liczbę zdrowych posiłków. Dostosowane do naszych potrzeb i bogate w cenne składniki odżywcze jedzenie, pomaga zachować sprawność mózgu i ciała. 

Po trzecie, uwzględnij w ciągu dnia minimum 20-minutowy trening. W ten sposób pozbędziesz się nagromadzonego stresu, zachowasz też lepszą sprawność fizyczną. Po takiej aktywności łatwiej skupić się na pracy umysłowej. 

#4 Pamiętaj o higienie umysłu

Mówiąc o zwiększeniu wydajności w pracy, nie można pominąć znaczenia psychiki,   Prostym trikiem na szybkie odświeżenie umysłu jest przerwa na drzemkę. Jeśli trwa ona od 15 do 30 minut, zapewnia szybką i bardzo skuteczną regenerację. Odmawiając jej sobie, zwiększamy tylko zmęczenie i frustrację, a w takim stanie trudno nam zrobić cokolwiek. 

Pozbądź się też z otoczenia tego, co cię rozprasza. Znanymi „zabójcami produktywności” są na przykład częste rozmowy ze współpracownikami, przeglądanie Internetu i mediów społecznościowych oraz odwlekanie ważnych zadań na koniec dnia. Jeśli naprawdę chcesz pracować nad swoją produktywnością, pamiętaj, że musisz zmienić niektóre nawyki i konsekwentnie się ich trzymać. 

Zwróć również uwagę na swoje nastawienie – spokój i pozytywne stosunek do wykonywanej pracy bardzo zwiększa wydajność i pozwala lepiej radzić sobie z napotkanymi trudnościami. 

#5 Zachowaj równowagę

Ciągle słyszymy o tzw. work-life balance. Kładą na to nacisk również pracodawcy. Doskonale zdają sobie oni sprawę, że pracownik, który ma czas na wywiązanie się z obowiązków rodzinnych oraz relaks, będzie też rzadziej chorował i lepiej wykona swoje obowiązki. 

Szczególną trudność z oddzieleniem pracy zawodowej od życia osobistego, mają osoby korzystające z pracy zdalnej. Tutaj jednak sprawdzi się kilka bardzo prostych sposobów na to, by czas na pracę był lepiej wykorzystany.
Jednym z nich jest elegancki ubiór w trakcie wykonywanych zajęć, określenie godzin pracy (nawet jeśli nie masz ich zapisanych w umowie) i rozmowa z osobami, które prowadzą podobny tryb życia. Taka wymiana doświadczeń być może w największym stopniu pomoże ci znaleźć sposób na siebie i swoją produktywność. Doświadczeni freelancerzy chętnie podpowiedzą, jak sprawić, by czas poświęcony na pracę był bardziej efektywny, przez co nie będziesz musiał niczego nadrabiać w innej części dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Jak zrobić prezentację? 6 darmowych narzędzi oprócz Power Point!

czw. wrz 29 , 2022
Tworzenie prezentacji może być bardzo przyjemnym zajęciem, jeśli tylko mamy dostęp do dobrych narzędzi. Oczywiście najbardziej popularnym z nich jest Power Point, ale my w tym artykule chcielibyśmy przedstawić kilka równie interesujących i – co ważne – darmowych zamienników tego programu.  Kiedy potrzebujemy stworzyć prezentację…  Obraz połączony z dźwiękiem będzie […]
jak zrobić prezentacje

Podobne

Spis treści