Pomysł na biznes na wsi

Życie na wsi nie musi być równoznaczne z brakiem możliwości rozwoju czy założenia własnego biznesu. Warto wykorzystać potencjał, jaki daje mieszkanie z dala od miasta na swoją korzyść! Oto pomysł na biznes na wsi w aż 10 propozycjach! Sprawdź i zastanów się, który z nich idealnie pasuje właśnie do Ciebie!

Pomysły na biznes: online

#sklep e-commerce

Dotrzeć do naprawdę szerokiego grona odbiorców możemy oczywiście przez Internet. Jedną z opcji jest założenie własnego sklepu internetowego oferującego produkty lub usługi. Wystarczy jedynie rozejrzeć się, na co aktualnie jest zapotrzebowanie i znaleźć sprawdzonych dostawców.

#kursy online

Jeżeli mamy doświadczenie w jakiejś dziedzinie, warto pomyśleć o możliwościach przekazania tej wiedzy. Może być to zarówno obróbka drewna, jak i język oprogramowania, którym nauczyliśmy się posługiwać. Sprzedawać swój kurs możemy poprzez strony typu Udemy czy Skillshare. 

#blogowanie

Mając z kolei smykałkę do ciekawej narracji czy to w formie pisanej, czy mówionej możemy pomyśleć o założeniu własnego bloga. Ta forma przekazu wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem, szczególnie jeśli trafimy w jakąś niszę.

Produkcja i sprzedaż owoców oraz warzyw

Mieszkając na wsi i posiadając kawałek niezagospodarowanej ziemi mamy dostęp do bogactwa, które możemy wykorzystać na różne sposoby. Jednym z nich jest założenie lokalnej firmy produkującej żywność organiczną. Jeśli chcemy płody swojej ziemi nazwać ekologicznymi, musimy uzyskać odpowiedni certyfikat. Nie jest to jednak konieczne. Zaufanie klientów uzyskamy także, pokazując im proces uprawy oraz całą plantację. 

Firma sprzątająca

Założenie firmy sprzątającej to zawsze dobry pomysł, bez względu na to, gdzie mieszkamy. Na wsi dodatkowo zatrudnienie można znaleźć w większych gospodarstwach rolniczych, gdzie zwykle brakuje rąk do pracy. Poza tym wybić się spośród konkurencji możemy, oferując usługi sezonowego mycia okien, trzepania dywanów czy prania tapicerki. 

Hodowla ekologicznych jaj kurzych

Kolejnym ciekawym pomysłem jest hodowla kur. Coraz więcej osób bowiem chce jeść żywność pochodzącą z dobrego i sprawdzonego źródła. Zależy im również na tym, by same zwierzęta były traktowane w sposób humanitarny.

Żeby założyć własny kurnik, wystarczy jedynie kilku lub kilkunastoarowe gospodarstwo! Istotne jednak będzie w tym wypadku spełnienie wymogów sanitarnych i weterynaryjnych. 

Zobacz też: Wypadek w drodze do pracy| Praca w logistyce – gdzie szukać?

Uprawa borówek amerykańskich/ żurawiny

Do uprawy tych roślin potrzeba sporego areału ziemi uprawnej i dużego kapitału na początku, który pozwoli nam kupić sadzonki. Dla przykładu koszt założenia plantacji żurawiny wynosi 50 do 60 tysięcy złotych na hektar. W przypadku tych roślin są również specjalne wymagania glebowe – powinna mieć ona kwasowość od 3 do 3,5 pH. Prawdziwe zyski z kolei można zacząć czerpać dopiero po 5 latach. 

Jeśli chodzi o borówkę amerykańską, koszt założenia jednego hektara plantacji wynosi 80 tysięcy złotych. Specjaliści są jednak zdania, że w obu przypadkach inwestycja taka będzie się jeszcze długo opłacać. 

Wioska tematyczna – ciekawy pomysł na biznes na wsi

Przed mieszkańcami wsi oddalonych od miast i innych atrakcji turystycznych otwiera się perspektywa utworzenia własnej wioski tematycznej. Z możliwości tej skorzystało w Polsce już sporo miejscowości. Dzięki temu mamy:

  • Park Jurajski w Bałtowie,
  • wioskę hobbitów w Sierakowie,
  • wioskę bajek i rowerów w Podgórkach,
  • wioskę labiryntów i źródeł w Paprotach,
  • wioskę chlebową w Janiej Górze,
  • wioskę grzybową w Krzywogońcu.

Agroturystyka

Najczęściej realizowanym pomysłem na biznes na wsi jest oczywiście agroturystyka. Nie mogło więc jej zabraknąć w tym zestawieniu. Oprócz przygotowania gościom noclegu gospodarze powinni pomyśleć również o zapewnieniu posiłków inspirowanych lokalną kuchnią czy umożliwieniu zajrzenia za kulisy lokalnych rzemiosł. Turyści docenią również możliwość wynajmu rowerów, sprzętu sportowego czy kładów. Aby jednak zapewnić sobie stały napływ gości, warto pomyśleć o czymś ekstra, np. o nauce jazy konnej czy spływach kajakowych w okolicy. 

Sprzedaż rzemiosła i rękodzieła

Niektórzy z nas posiadają umiejętności, które nie są spotykane często. Może być to np. smykałka do rzeźbienia w drewnie, renowacji starych mebli, dziergania, szycia, filcowania i tym podobnych rzeczy. Popyt na ręcznie robione ozdoby oraz przedmioty użytkowe wciąż rośnie. Możemy więc łatwo zamienić hobby w dochodowy interes, a nasza lokalizacja z dala od miasta nie będzie nam tego utrudniała. 

Następny artykuł

Pomoc przedszkolna - wymagania, zarobki, obowiązki

czw. lut 23 , 2023
Oddając dzieci pod opiekę innych dorosłych w przedszkolu, jako rodzice mamy nadzieję, że pomogą oni rozwijać się naszym maluchom i nabywać przez nie nowych umiejętności. Warto pamiętać, że to odpowiedzialne zadanie ciąży nie tylko na wychowawcy, ale też na asystencie nauczyciela przedszkola. Co wiemy o tym zawodzie? Jakie są wobec […]
pomoc przedszkolna

Podobne