Pomoc przedszkolna – wymagania, zarobki, obowiązki

Oddając dzieci pod opiekę innych dorosłych w przedszkolu, jako rodzice mamy nadzieję, że pomogą oni rozwijać się naszym maluchom i nabywać przez nie nowych umiejętności. Warto pamiętać, że to odpowiedzialne zadanie ciąży nie tylko na wychowawcy, ale też na asystencie nauczyciela przedszkola. Co wiemy o tym zawodzie? Jakie są wobec niego wymagania i ile wynosi jego wynagrodzenie? Spróbujmy wspólnie odpowiedzieć sobie na te pytania!

Jak zostać asystentem nauczyciela przedszkola?

Na początek warto zaznaczyć, że pomoc przedszkolna nie musi być nauczycielem, dlatego też wymagania na tym stanowisku nie są zbyt wygórowane. Tak naprawdę wystarczy świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i posiadanie umiejętności koniecznych do pracy z dziećmi. 

Jednak większość placówek ceni sobie bardziej wykształconą kadrę i w związku z tym nawet od asystenta nauczyciela wymagane jest wykształcenie pedagogiczne. O konkretnych kryteriach wyboru decyduje sam dyrektor placówki. Nie muszą to być od razu studia pedagogiczne, a jedynie dodatkowy kierunek, np. związany z edukacją Montessori. Szkolenia mogą odbywać się w formie stacjonarnej lub zdalnej, a w programie nauczania znajdują się m.in. podstawy psychologii i socjologii, techniki komunikacyjne, zasady BHP czy metodyka organizacji wolnego czasu.

Ponadto oprócz przygotowania pedagogicznego przydadzą się takie cechy jak:

  • zorganizowanie,
  • empatia,
  • cierpliwość,
  • kreatywność,
  • pozytywne nastawienie,
  • poczucie humoru,
  • trzeźwość umysłu w stresujących sytuacjach.

Czym zajmuje się pomoc nauczyciela przedszkola?

Przejdźmy teraz do zadań, z jakimi wiąże się stanowisko pomoc przedszkolna. Jej głównym obowiązkiem jest wspieranie działań pedagogów. W praktyce oznacza to, że osoba taka pomaga w czasie zajęć dydaktycznych (choć samodzielnie nie prowadzi zajęć), organizuje zabawy i czas wolny oraz opiekuje się nimi podczas wycieczek. Poza tym rolą asystenta jest pomaganie dzieciom w czynnościach higienicznych (w tym odprowadzanie dzieci do toalety), pilnowanie czystości na sali, wydawanie posiłków i wspólne sprzątanie zabawek.

Szukasz pracy w roli asystenta nauczyciela przedszkola? Sprawdź, gdzie możesz znaleźć zatrudnienie!

Chcąc zostać pomocą nauczyciela i rozpocząć pracę w zawodzie możemy skontaktować się z wybranymi przez siebie placówkami. Część z nich organizuje własne specjalistyczne kursy na to stanowisko, nie wymagając od kandydatów wykształcenia pedagogicznego. Po ukończeniu takiego szkolenia absolwentom często oferowany jest wakat w przedszkolu. 

Jeśli mamy zamiar podjąć się pracy w przedszkolu państwowym, musimy mieć na uwadze fakt, że to gmina zabezpiecza środki na wypłatę wynagrodzeń i reguluje ilość stanowisk w danym roku szkolnym. Obecnie jednak nie ma wielkiego problemu ze znalezieniem pracy w zawodzie, ponieważ osoby za to odpowiedzialne najczęściej decydują się na zatrudnienie większej ilości asystentów. Mają być może świadomość, jak ważną rolę w przyszłym życiu młodych osób odgrywa właśnie wychowanie przedszkolne.

Szukać ofert pracy możemy także na popularnych portalach internetowych z ogłoszeniami oraz na stronie kuratorium oświaty. Ogłoszenia o stanowisku nauczyciela czy jego asystenta są zamieszczane także na branżowych grupach Facebooka.

Zobacz też: Pomysły na biznes na wsi| Jak reagować na hejt w pracy?

Ile zarabia asystent nauczyciela przedszkola?

Jak już zauważyliśmy, edukacja wczesnoszkolna, a właściwie jej poziom jest bardzo istotny dla rodziców dzieci, zwłaszcza tych w wieku przedszkolnym. Ale czy praca z tym związana jest też odpowiednio wynagradzana? Przeanalizujmy dostępne nam dane!

Analiza rynku w styczniu 2023 roku wykazała, że mediana wynagrodzeń na stanowisku asystenta nauczyciela przedszkola wynosi 3600 złotych brutto. Pensje są jednak zależne od stażu pracy, poziomu wykształcenia, wielkości placówki i miejsca naszego zamieszkania.

Warto w tym miejscu dodać, że pomoc nauczyciela zatrudniana jest często w niepełnym wymiarze godzin, a jej obecność przypada na godziny, kiedy w przedszkolu jest najwięcej dzieci. Plusem takiego grafiku jest możliwość pogodzenia pracy z innymi zajęciami, np. kontynuacją studiów czy obowiązkami rodzinnymi.

Wspomnijmy jeszcze o najczęściej oferowanych benefitach. Należą do nich:

  • ubezpieczenie na życie/ NNW,
  • szkolenia i kursy zawodowe,
  • dofinansowanie posiłków. 

Następny artykuł

W czym pomaga inteligencja emocjonalna i jak ją rozwijać?

pt. lut 24 , 2023
Co to jest inteligencja emocjonalna? Na inteligencję emocjonalną składają się dwa inne rodzaj inteligencji – intrapersonalna oznaczająca świadomość siebie i swoich możliwości oraz interpersonalna cechująca się wrażliwością na potrzeby innych ludzi. Inaczej mówiąc inteligencja emocjonalna to zdolność rozumienia własnych emocji oraz emocji innych. To także umiejętność skutecznego motywowania się i […]
inteligencja emocjonalna

Podobne