Jakie zainteresowania wpisać w CV? Przykłady.

Zainteresowania w CV są często sekcją traktowaną niepoważnie przez kandydatów. Może się bowiem wydawać, że hobby pracownika w procesie rekrutacji ma niewielkie znaczenie. Czy warto ignorować zainteresowania w CV? Jak je ciekawie przedstawić?  Poszukajmy odpowiedzi!

Dlaczego wpisanie zainteresowań w CV jest ważne?

Przeglądasz ogłoszenia opublikowane w portalu z ofertami pracy, na przykład w GoWork.pl, i koncentrujesz się na tym, co oferuje lub czego oczekuje pracodawca. Do tych informacji dostosowujesz również treść swojego CV oraz listu motywacyjnego. Dokładnie w ten sam sposób postępuje wielu kandydatów – w przekonaniu, że sekcja zainteresowań w CV nie ma dużego znaczenia. Czy rzeczywiście tak jest?

Rekruterzy dostają dziesiątki, a nawet setki dokumentów aplikacyjnych każdego dnia. Umiejętne przedstawienie swoich zainteresowań pozwoli nam przykuć ich uwagę i wyróżnić się na tle kandydatów

Ponadto zdarzyć się może, że nasze hobby pokrywać się będzie z zainteresowaniami pracodawcy. Jak może to na niego wpłynąć? Z pewnością chętniej zaprosi nas na rozmowę kwalifikacyjną, a punktem wyjścia w rozmowie najprawdopodobniej będzie właśnie łącząca nas pasja. To z kolei może być kluczowym argumentem przeważającym za naszą kandydaturą na dane stanowisko – mając do wyboru podobnie wykwalifikowane osoby, szef wybierze tę, która wzbudziła jego większą sympatię. 

Przeczytaj też: Nieukończone studia w CV – czy wpisywać? | Praca na czarno w CV – czy można wpisać?

Jakie zainteresowania wpisać w CV? Przykłady.

Przed uzupełnieniem rubryki „Zainteresowania” warto przemyśleć, która z naszych pasji choć częściowo wiąże się z zawodem, który chcemy wykonywać i mogą naprowadzać, jakie kompetencje miękkie posiadamy. Na przykład, jeśli chcemy pracować w branży kreatywnej, wszelka nasza dotychczasowa twórczość zaznaczona w CV będzie pokazywać rekruterowi, że aplikowaliśmy na stanowisko nieprzypadkowo. 

Wśród zainteresowań najlepiej odbieranych przez przyszłych pracodawców znajdują się:

  • Sport (najlepiej wpisać konkretną dyscyplinę, którą śledzimy lub którą uprawiamy);
  • Języki obce, oraz wszelkie kursy (programowania, księgowości, historii sztuki itp.). Będą świadectwem tego, że dbamy o rozwój osobisty, jesteśmy zdyscyplinowani i łatwo się nie poddajemy;
  • Wolontariat, do którego zaliczyć można pracę w schronisku dla zwierząt, animacje dla dzieci prowadzone w miejscowym szpitalu lub domu dziecka czy udział w akcji pomocy uchodźcom wojennym. Taka działalność pokaże, że jesteśmy bezinteresowni, chętni do pomocy i dbamy o wspólne dobro;
  • Zainteresowania kreatywne tj. malarstwo, majsterkowanie, krawiectwo, pisanie bloga. Takie hobby zadziała na naszą korzyść, zwłaszcza gdy aplikujemy do branży związanej z marketingiem, architekturą czy reklamą.

Jakich zainteresowań nie wpisywać w CV?

Po przeciwnej stronie znajdują się zainteresowania, które właściwie lepiej przemilczeć, żeby nie stworzyć mylnego, złego wrażenia. Do rubryki hobby lepiej więc nie wpisywać:

  • hazardu (wyjdziemy na osoby obarczone nałogiem, nieodpowiedzialne, a nawet nieuczciwe);
  • spotkań z przyjaciółmi (w oczach pracodawcy pojawi się od razu obraz imprezowicza, który będzie zaniedbywał obowiązki i spóźniał się do pracy);
  • hobby banalnych lub nudnych – prawie wszyscy oglądają filmy i słuchają muzyki. Jeśli nie jesteśmy melomanami czy miłośnikami konkretnego gatunku produkcji filmowych, to w gruncie rzeczy sprawimy wrażenie człowieka pozbawionego własnych zainteresowań, wyłącznie trwoniącego swój czas.

Zobacz również: Praca w logistyce

Jak wpisać zainteresowania do CV?

Wiemy już mniej więcej, co warto, a czego lepiej nie wpisywać do swojego CV. Rozwińmy teraz nieco temat, jak opisać swoje hobby w sposób jak najbardziej interesujący. 

Po pierwsze unikajmy kłamstw i koloryzowania. To szybko wyjdzie na jaw, szczególnie jeśli rekruter zacznie zadawać bardziej szczegółowe pytania. Po drugie opis zainteresowań powinien być spójny z resztą naszej autoprezentacji, np. z naszymi umiejętnościami czy przedstawieniem w sekcji O mnie. Po trzecie opis zainteresowań nie powinien zajmować zbyt dużo miejsca w naszym CV. Właściwie wystarczą dwa lub trzy ładnie skrojone zdania. Powinny się one zmieścić na pierwszej stronie dokumentu (razem z podsumowaniem zawodowym, doświadczeniem, umiejętnościami i wykształceniem).

A gdzie konkretnie powinna się znajdować rubryka z naszym hobby? Najlepiej będzie wyglądać na samym dole, ale przed informacjami dodatkowymi i klauzulą ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Przerwane studia w cv – jak wpisać?

czw. lis 10 , 2022
Trudna sytuacja życiowa lub zmiana planów zawodowych to najczęstsze przyczyny przerwania studiów. Co zrobić, by nieukończony kierunek nie działał na naszą niekorzyść w trakcie szukania pracy? Poznajmy kilka wskazówek! Dlaczego warto wpisać przerwane studia? Poszukując pracy, zawsze staramy się pokazać przyszłemu pracodawcy w jak najlepszym świetle. Pierwszą ku temu możliwością […]
przerwane studia w cv

Podobne

Spis treści