Jakich języków warto się uczyć?

Znajomość języków obcych może nam się przydać w wielu sytuacjach, ale szczególnie pomocna jest w rozwijaniu kariery zawodowej. Jakich języków warto się uczyć? Sprawdźmy!

Język angielski

Na samym czele naszej listy musiał znaleźć się język angielski. Tak naprawdę towarzyszy on nam już od najmłodszych lat, otaczamy się nim też w różnych sytuacjach: słyszymy angielskojęzyczne utwory w radiu czy oglądamy filmy w języku oryginału.

W rzeczywistości posługiwanie się językiem angielskim na poziomie komunikatywnym to konieczność w Europie i Ameryce Północnej. Jeśli więc mamy w tej dziedzinie jakieś zaległości, dobrze byłoby je w najbliższym czasie nadrobić.

Język rosyjski

Możemy być nieco zdziwieni, ale na pytanie, jakich języków obcych warto się uczyć, często pada odpowiedź: rosyjskiego. Usłyszymy to zwłaszcza wtedy, gdy chcemy rozwijać swoją karierę w Polsce. Znajomość rosyjskiego ułatwia naukę kolejnych słowiańskich języków.

Ponadto, rosyjski ze względu na liczne podobieństwa jest stosunkowo łatwy do nauczenia. Ułatwia on współpracę nie tylko z Rosją, ale też z Ukrainą, Gruzją, Białorusią, Mołdawią, Kazachstanem, Łotwą i Estonią. Język obcy, jakim jest rosyjski, można opanować w stopniu komunikatywnym w przeciągu około jednego roku.

Język francuski

W Polskich szkołach oprócz języka angielskiego często proponowanymi językami obcymi są wspomniany już rosyjski oraz francuski. Dlaczego? To języki o dużych zasięgach, pozwalające na kontakt z osobami z wielu krajów Europy i świata. Po francusku porozumiemy się więc nie tylko we Francji, ale też w Kanadzie, Belgii, Gujanie Francuskiej czy w wielu obszarach Afryki. Jak podają statystyki, język ten używany jest na 5 kontynentach przez ponad 200 milionów ludzi!

Język hiszpański

Wymieniając najbardziej przydatne języki obce, trudno byłoby pominąć język hiszpański. Jest on językiem urzędowym w ponad 20 krajach i należy do języków międzynarodowych (jest językiem ojczystym dla przeszło 400 milionów osób). Osoby, które posługują się hiszpańskim w przynajmniej dobrym stopniu, mają szansę na zatrudnienie za granicą oraz w polskich firmach współpracujących np. z firmami z Ameryki Północnej i Południowej. Niektórych ucieszy z pewnością także fakt, że poza niewielkimi wyjątkami, hiszpańskie słówka wymawiamy tak, jak piszemy, co znacznie ułatwia sam proces nauki.

Język niemiecki

Jednym z najczęściej nauczanych języków w naszym kraju jest wciąż język niemiecki. Trudno się temu dziwić, zwłaszcza jeśli przyjrzymy się ofertom pracy, w których bardzo często pojawia on się jako jedno z wymagań wobec kandydatów. Według badań, 3/4 przedsiębiorców inwestujących w Polsce szuka pracowników posługujących się właśnie niemieckim. Warto dodać, że jest on językiem ojczystym dla ponad 120 milionów osób.

Pracownicy biegle posługujący się niemieckim i pracujący w branży usług finansowych, mogą mieć większe wymagania finansowe. Na naukę trzeba jednak przeznaczyć dobrych kilka lat.

Przeczytaj też: Wczasy pod gruszą – co i jak? | Jakie zainteresowania wpisać do CV? Przykłady!

Język chiński

Pisząc o znajomości języków obcych, które przydają się w życiu zawodowym, musimy również wspomnieć o języku chińskim. Obecnie posługuje się nim niemal 900 milionów osób. Znajomość chińskiego naprawdę otwiera drzwi do satysfakcjonującej kariery zawodowej. Chińska gospodarka w dynamicznym tempie się rozwija, co wykorzystuje coraz więcej firm z Państw Środka, lokując w tym kraju swój kapitał i otwierając filie w największych stolicach europejskich. Jeżeli więc posługujemy się tym językiem obcym, możemy spodziewać się ciekawych propozycji zawodowych w kraju i za granicą.

Język włoski

W znajomości języków obcych nie zawsze chodzi o opłacalność, czasem warto się ich uczyć dla własnej przyjemności. Tak jest w wypadku języka włoskiego, ponieważ Włochy są popularnym celem podróży dla wielu z nas. Z dużym prawdopodobieństwem znajomość języka obcego, takiego jak włoski może się bardzo przydać podczas wakacyjnego wyjazdu. Ponadto ułatwi to nam naukę innych języków romańskich, w tym języka francuskiego, portugalskiego i hiszpańskiego.

Język arabski

Jeśli szukamy informacji na temat tego, jakiego języka warto się uczyć w 2023 roku, największym zaskoczeniem może być dla nas nauka języka arabskiego. Poznajmy jednak więcej danych na jego temat. Otóż arabski to język urzędowy w ponad 20 krajach świata, w tym w Egipcie, Omanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Tunezji i Arabii Saudyjskiej.

Przedsiębiorcy z tych krajów coraz chętniej patrzą też na europejski rynek, a polscy inwestorzy szukają kontaktach biznesowych np. w Dubaju. Wydaje się więc, że w najbliższych latach taka współpraca będzie jeszcze silniejsza i bardziej widoczna.

Język japoński

Nauka języków azjatyckich jest z pewnością jedną z najtrudniejszych dla Słowian. Dobrym i nieco łatwiejszym wstępem do niej będzie nauka japońskiego. Nadal jednak poprzeczka jest ustawiona bardzo wysoko – musimy m.in. opanować aż 3 alfabety. Z drugiej strony możemy też liczyć na pewne ułatwienia. Szerokodostępne i popularne są na przykład japońskie mangi i anime, które uprzyjemnią nam cały proces edukacji.

Następny artykuł

Odprawa emerytalna a kodeks pracy

pt. kwi 7 , 2023
Osoby zbliżające się do wieku emerytalnego z pewnością zastanawiają się, czy przysługuje im odprawa pieniężna i co na ten temat mówi kodeks pracy. Odpowiedzi na najczęściej pojawiające się w związku z tym pytania, zawarliśmy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury! Co o odprawie emerytalnej mówi kodeks pracy? Zgodnie z Kodeksem […]
odprawa emerytalna

Podobne