Praca sezonowa od A do Z

Praca sezonowa może być bardzo opłacalną i bogatą w doświadczenia przygodą zawodową. Taką formę zatrudnienia podejmują nie tylko uczniowie i studenci. Dla doświadczonych pracowników najbardziej kusząca wydaje się być praca sezonowa za granicą. Co warto wiedzieć o wszelkich pracach tymczasowych? 

Przykłady prac sezonowych i najpopularniejsze branże 

Zgodnie ze swoją nazwą, praca sezonowa dotyczy zatrudnienia wyłącznie na jakiś okres czasu — sezon, w którym ożywiają się branże związane z konkretnymi świętami czy porami roku. 

Pracą sezonową nazywamy zbieranie owoców w gospodarstwach rolnych latem, sprzedawanie lodów w budce przy nadmorskim deptaku wyłącznie w wakacje, sprzedaż zniczy i kwiatów na cmentarzu w okolicy pierwszego dnia listopada czy też pracę w stroju świętego Mikołaja w grudniu. 

Najwięcej różnych ofert pracy sezonowej dostarczają takie branże jak gastronomia, handel, zakwaterowania, eventy, rolnictwo czy turystyka i rekreacja. To bowiem w tych obszarach najczęściej wzmaga się ruch, zwiększają zyski i występuje znacznie wyższe zapotrzebowanie na pracowników w konkretnych porach roku. 

Oferty dla doświadczonych pracowników i bez doświadczenia

Prac sezonowych chętnie poszukują osoby młode — uczniowie czy studenci, którzy mają akurat czas wolny od nauki i chcą go wykorzystać, zdobywając pierwsze pieniądze i doświadczenie zawodowe. Wiele prac sezonowych nie wymaga posiadania wysokich kompetencji i mogą je podejmować również osoby bez bogatego CV

Są jednak przypadki, kiedy poszukiwane są wyłącznie osoby z solidnym doświadczeniem — na przykład wieloletni kucharze, którzy szybko poradzą sobie w nowej restauracji. W niektórych zawodach zmiana miejsca pracy w każdym sezonie to standardowa praktyka. Właśnie we spomnianej już gastronomii można na przykład w sezonie zimowym pracować w górach, a latem nad morzem. 

Praca sezonowa z zakwaterowaniem 

Zwiększone zapotrzebowanie na pracowników sezonowych często zmusza pracodawców do przyciągania kandydatów także z zupełnie innych części kraju, niż z tej, w której znajduje się potencjalne miejsce zatrudnienia. Tym samym oferowane są noclegi pracownicze. 

Zakwaterowanie i wyżywienie na koszt pracodawcy pozwala więcej zarobić, a i same stawki w sezonach bywają znacznie bardziej atrakcyjne, niż w “martwych” okresach. Trzeba się jednak liczyć również z tym, że prace sezonowe bywają bardzo intensywne. Niemniej zatrudnienie na przykład nad morzem pozwala w czasie wolnym choć trochę cieszyć się urokami lata. 

praca sezonowa co i jak

Prace sezonowe dla studentów

Podejmowanie prac sezonowych związanych z wyjazdami do miejsca zatrudnienia dobre jest jednak dla osób, którym nie przeszkadza brak stabilności i które nie mają zobowiązań rodzinnych. Również dlatego tak częstą grupą pracowników sezonowych bywają studenci. Ci są bardzo pożądani na rynku ofert prac wyłącznie na sezon, a to ze względu na niższe koszta zatrudnienia ponoszone przez pracodawcę. 

Umowa zlecenie dla studenta zrównuje proponowaną mu kwotę zarobków brutto z kwotą netto. Korzystają obie strony. Nie wolno się jednak dać oszukać. Niestety wciąż nie brakuje przedsiębiorców żerujących na braku doświadczenia młodych pracowników. 

Proponowana jest praca na czarno i jedynie same obietnice rychłego podpisania umowy, które nigdy nie dochodzą do skutku. Zaniża się również zarobki. Od 2024 roku minimalna stawka godzinowa wyniesie 27,7 zł brutto i nie należy godzić się na niższe wynagrodzenie. 

Praca sezonowa dla nieletnich

Nie tylko doświadczeni pracownicy i studenci chętnie szukają różnych prac sezonowych. W tej grupie są także nieletni uczniowie. Według Kodeksu pracy zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę może podjąć już nastolatek, który ukończył 15 roku życia, skończył edukację w szkole podstawowej oraz uzyskał zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że dana praca nie wpłynie niekorzystnie na jego zdrowie. 

Praca sezonowa dla nieletniego obejmuje tak zwane prace lekkie, czyli z definicji wszystkie te zajęcia, które nie zagrażają życiu, zdrowiu i rozwojowi (w tym na przykład nie kolidują z obowiązkiem nauki szkolnej). 

Młodsi uczniowie też mogą podjąć różne prace sezonowe natomiast wyłącznie na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło i tylko w branży kulturalnej, artystycznej, sportowej lub reklamowej. Muszą również przedstawić zgodę opiekuna prawnego oraz postarać się o zezwolenie od inspektora pracy.

Polecamy: Czym jest mobbing w pracy i jak na niego reagować?

Praca sezonowa za granicą

Intratną formą zarobkowania w sezonie jest wyjazd na zagraniczny kontrakt. Zarobki w euro lub innej walucie kuszą każdego, kto może sobie pozwolić na nieobecność w kraju przez na przykład trzy miesiące. Wielu zagranicznych pracodawców z Europy Zachodniej, Południowej oraz krajów Skandynawii chętnie nawiązuje współpracę z agencjami pośrednictwa zatrudnienia, które rekrutują Polaków do różnych prac sezonowych w obcych krajach. 

Można wyjeżdżać w parach lub całymi grupami i nie zawsze wymagana jest znajomość języka obcego. Niemniej najprzychylniej patrzy się na kandydatów, którzy dogadają się w języku angielskim lub języku danego kraju. Trzeba liczyć się z koniecznością samodzielnego odbycia podróży do miejsca zatrudnienia, czyli na przykład posiadać czynne prawo jazdy kategorii B i własny samochód. 

Na miejscu czeka zakwaterowanie i prace m.in. przy zbiorach warzyw i owoców lub w halach produkcyjnych. Część agencji zatrudnienia oferuje opiekę polskojęzycznego koordynatora przez cały okres wyjazdu i pomaga także w dopełnieniu wszelkich wymaganych formalności. Zagraniczni pracodawcy przyznają premie za przepracowanie każdego dnia oraz np. całego miesiąca, motywując tym samym do jak najdłuższej i rzetelnej pracy. 

Niektórzy mogą nawet podpisać zagraniczną umowę o pracę i zyskują dostęp do pełnego pakietu socjalnego. Sezonowa praca za granicą bywa bardzo atrakcyjną przygodą zawodową, ale trzeba też dopilnować, aby wyjazd nie okazał się być niebezpieczny. Pomaga w tym m.in. ufanie wyłącznie agencjom pośrednictwa pracy figurującym w krajowym spisie takich podmiotów

Tylko one są sprawdzone i działają legalnie. Złą praktyką jest również przesyłanie jakichkolwiek pieniędzy na poczet przyszłej współpracy z zagranicznym pracodawcą. Na pierwsze wyjazdy do pracy sezonowej za granicą warto zabierać kogoś zaufanego oraz na bieżąco informować rodzinę w Polsce, gdzie się znajduje danego dnia.

Następny artykuł

Okres wypowiedzenia - co to takiego?

niedz. paź 8 , 2023
Okres wypowiedzenia to termin, który często pojawia się w kontekście zatrudnienia. Dla wielu może to być zagadką, ale jest to kluczowy element umowy o pracę. Poniżej znajdziesz kompleksowe informacje na ten temat, aby pomóc Ci zrozumieć, czym dokładnie jest okres wypowiedzenia i dlaczego jest tak istotny. Co to jest okres […]
okres wypowiedzenia

Podobne