Porzucenie pracy – zobacz, co grozi

Przypadek wypalenia zawodowego, długotrwałego stresu lub kuszącej propozycji lepszego stanowiska może skłonić nas do natychmiastowego porzucenia pracy. Zanim jednak podejmiemy taką decyzję, warto zastanowić się nad konsekwencjami takiego kroku.

Jakie są możliwe konsekwencje porzucenia pracy?

Skutków rezygnacji z zatrudnienia jest naprawdę wiele. Dlatego zanim podejmiemy ostateczną decyzję, dobrze jest zrozumieć, jakie to mogą mieć konsekwencje. Zapoznanie się z nimi może ostudzić nasz zapał i pomóc w rozstaniu się z pracodawcą w bardziej przyjaznej atmosferze.

Do możliwych skutków porzucenia stanowiska należą m.in.:

  1. Zwolnienie dyscyplinarne bez zachowania okresu wypowiedzenia, które zostaje wpisane do naszego świadectwa pracy na stałe.
  2. Wypłata odszkodowania, którego pracodawca może żądać, jeśli poniesie szkodę lub utraci korzyści w wyniku naszej rezygnacji. Jeśli nasza wina zostanie udowodniona w sądzie, nie będzie ucieczki przed tym obowiązkiem.
  3. Utrata wynagrodzenia za dni nieobecności w pracy.
  4. Utrata prawa do zasiłku dla bezrobotnych, znanej jako „kuroniówki”. Ci, którzy w ciągu ostatnich 6 miesięcy z własnej winy zrezygnują z pracy, nie kwalifikują się do tego zasiłku.
  5. Negatywna opinia wśród przyszłych pracodawców, którzy mogą być bardziej niechętni zatrudnieniu kogoś, kto opuścił poprzednią firmę. Pracodawcy często sprawdzają historię zawodową swoich przyszłych pracowników.

Porzucenie pracy a inne prawa pracownika

Jak widać, porzucenie pracy wiąże się z wieloma stratami, zwłaszcza finansowymi, ale nasza reputacja również może ucierpieć. Co jednak z naszymi innymi prawami?

W tym przypadku nie tracimy wszystkich naszych praw. Nawet jeśli zostaniemy zwolnieni dyscyplinarnie w wyniku porzucenia pracy, nie wpłynie to na nasze świadczenie emerytalne. Wartościowe jest także to, że otrzymamy ekwiwalent za niekorzystanie z urlopu oraz wynagrodzenie za dni, które przepracowaliśmy.

Mimo braku prawa do zasiłku, możemy się zarejestrować jako bezrobotni w Urzędzie Pracy i skorzystać z ubezpieczenia zdrowotnego oraz wsparcia w poszukiwaniu nowej pracy.

Zobacz też: Mały ZUS Plus – dla kogo? Jakie są kryteria?

Czy porzucenie pracy musi się skończyć zwolnieniem dyscyplinarnym?

Najgorszą konsekwencją porzucenia pracy dla wielu jest oznaczenie go jako zwolnienie dyscyplinarne i wpisanie tego do akt. Jednak nie zawsze te dwie sytuacje idą ze sobą w parze.

Pracodawcy są zachęcani do rozważenia, czy nieobecność pracownika nie była spowodowana usprawiedliwionymi okolicznościami, takimi jak złe samopoczucie lub pilna sprawa osobista. Sądy wielokrotnie opowiedziały się po stronie pracowników, podkreślając znaczenie okoliczności, stanu świadomości i woli pracownika. Prawo również chroni pracownika, który ma uzasadnione opóźnienie w usprawiedliwianiu swojej nieobecności.

W związku z tym pracodawca może zdecydować się na zwykłe wypowiedzenie umowy o pracę lub rozwiązanie jej za porozumieniem stron.

Jak prawidłowo zrezygnować z pracy?

Najlepszym rozwiązaniem, gdy chcemy zmienić pracę lub po prostu odejść z obecnej, jest zrobienie tego zgodnie z obowiązującymi przepisami kodeksu pracy. Możemy złożyć wypowiedzenie, a jeśli zależy nam na czasie, warto zaproponować porozumienie stron i rozwiązać umowę bez okresu wypowiedzenia. To pozwoli nam szybko przejść do innej firmy lub wziąć urlop, nie ponosząc przy tym żadnych konsekwencji prawnych ani finansowych.

Jeśli jednak zależy nam na zachowaniu płynności finansowej i planujemy zmianę pracy od pewnego czasu, warto się do tego odpowiednio przygotować. Znalezienie nowego pracodawcy i utrzymanie dobrych relacji w obecnej pracy pozwoli nam odejść w godny sposób.

Następny artykuł

CLIL i immersja: skuteczne metody nauki języków

czw. lip 20 , 2023
W dzisiejszym artykule omówimy dwie ciekawe metody nauki języków: CLIL (Content and Language Integrated Learning) oraz immersję językową. Dowiesz się, jak możesz szybko doskonalić swoje umiejętności językowe bez wyjazdu za granicę. Zacznijmy! Immersja językowa: Co to właściwie jest? Jeśli jesteś ciekawy, czym dokładnie jest immersja językowa, to odpowiedź jest prosta. […]
immersja i clil

Podobne